Rodzaje kruszyw

Kwi 18, 2019 | Aktualności

Kruszywa pełnią bardzo ważną funkcję w naszym codziennym życiu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Stanowią one podstawowy surowiec wykorzystywany przy budowie dróg, domów, podjazdów, parkingów, a nawet aranżacji ogrodów.

 

Piasek

Ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosuję się go do tynkowania, murowania, wylewek, jako podsypkę do układania nawierzchni oraz jako składnik chudego betonu, betonów konstrukcyjnych i mas bitumicznych.
Nie zapominajmy, oczywiście, o jego bardzo popularnym zastosowaniu, jako wypełnienia piaskownic.

 

Pospółka

Dzięki wysokiemu współczynnikowi zagęszczania, dużej nośności oraz odpowiednich właściwościach mechanicznych i filtracyjnych znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie, oraz drogownictwie. W drogownictwie wykorzystywana jest przy budowie i w remontach dróg gruntowych, leśnych, i polnych, w budowie nasypów drogowych oraz autostrad. Z kolei w budownictwie pospółki używa się jako podbudowę pod fundamenty, przy wymianie podłoża oraz przy budowie oczyszczalni ścieków.
Pospółka jest również popularnym składnikiem betonów, wylewek oraz prefabrykatów budowlanych.

 

Żwir

W budownictwie wykorzystywany jest najczęściej żwir o frakcjach od 2 do 63, i w zależności od niej ma różne zastosowania.
Żwir o niższej frakcji, od 2 do 8 mm, wykorzystywany jest najczęściej do produkcji cienkich i średnich wylewek betonowych. Z racji na to, że żwir nisko frakcyjny jest kolorowy, doskonale nadaje się do tworzenia ścieżek przydomowych oraz wysypywania elementów dekoracyjnych.
Żwir średniej frakcji, 8 do 16 mm, doskonale nadaje się do wyrobu wylewek średnich i grubych, wykorzystywanych przy budowie fundamentów budynków, schodów oraz stropów. Równie chętnie wykorzystywany jest jako żwir ogrodowy.
Żwir wysoko frakcyjny, od 16 m wzwyż, znalazł zastosowanie przy melioracjach ogrodów oraz terenów przydomowych, przy wykonaniu dekoracji ogrodów oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Tłuczeń (szuter)

Jest jednym z najchętniej wykorzystywanych kruszyw. Powstaje w wyniku mechanicznego rozdrobnienia litej skały i ma formę ostrych bryłek. Tłuczeń używany jest najczęściej do budowy i remontów wszelkich rodzajów dróg, utwardzenia parkingów, placów czy podjazdów oraz przy wzmacnianiu korpusów dróg, i nasypów. Świetnie nadaje się do stabilizacji gruntów podmokłych i glinianych. Równie chętnie wykorzystywany do wykonania różnego rodzaju melioracji terenu.
Z racji na swój wygląd, tłuczeń, stosowany jest jako element dekoracyjny w ogrodach i kwietnikach.

 

Grys

Podobnie jak kruszywo najczęściej pozyskiwany w wyniku mechanicznego rozdrabniania skał. W drogownictwie znalazł swoje zastosowanie jako składnik betonów i mieszanek asfaltowych.
Ze względu na swój wygląd (drobne, różnokolorowe bryłki) bardzo chętnie wykorzystywany jest w aranżacji ogrodów i ozdobnych elementach krajobrazu. Stosowany jako do budowy alejek oraz opasek dookoła budynków, do uzupełniania rabatek czy dna oczek wodnych.