Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej

Maj 5, 2019 | Aktualności

Zadbany teren wokół domu to nie tylko piękne kwiaty i drzewa. Odpowiednio wygospodarowane ścieżki, dziedziniec, czy podjazd grają równie ważną rolę w estetyce naszego krajobrazu. Popularnym materiałem wykończeniowym tych części działki jest kostka brukowa. Ułożenie jej jest procesem złożonym, w którym trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Poniżej znajdą państwo wskazówki, na co uważać w trakcie brukowania.

 

Oszczędzanie na projekcie i błędne wyliczenie zapotrzebowania na materiał

Wiele osób próbując zmniejszyć koszty związane z budową rezygnuje z usług projektanta. O ile, jeśli zdecydujemy się na wykończenie w jednym kolorze, jesteśmy w stanie oszacować ile materiału będzie nam potrzebne, o tyle w wypadku wzorów i mozaiek sprawa się komplikuje. Projektant powinien nie tylko oszacować ile materiału potrzebujemy, ale również jaka kostka będzie najlepiej sprawowała się na naszym terenie, jak powinno zostać przygotowane podłoże oraz jaki styl będzie najlepiej współgrał z naszym ogrodem.

 

Złe przygotowanie podłoża

Podbudowa przeznaczona pod kostkę brukową powinna mieć od 15 do 45 cm grubości, wszystko zależy od tego do czego przeznaczona będzie nawierzchnia. Pod chodnik w zupełności wystarczy 20 cm podsypka, z kolei pod nawierzchnie, po których będą poruszały się samochody.

 

Nieodpowiednio dobrana grubość materiału

Jednym z częściej popełnianych błędów jest nieumiejętne dobranie grubości kotki, której będziemy używać. Kostka brukowa występuje w kilku wariantach grubości: 4, 6, 8, 10 cm.
 Kostka o grubości 4 cm, wykorzystywana jest najczęściej do wykładania ciągów pieszych, tarasów oraz schodów.
Kostkę o grubości 6 cm stosuje się zwykle do brukowania przydomowych podjazdów oraz, rzadziej, do brukowania chodników.
Kostka o grubości cm jest w stanie wytrzymać nacisk do kilkunastu ton, używana jest więc do brukowania parkingów i dróg dojazdowych.
Kostka o najwyższej szerokości, 10 cm, ma również najwyższą siłę nośną, sprawdzi się więc przy brukowaniu terenów przemysłowych.

 

Nieumiejętne układnie kostki

Kostka brukowa powstaje z mieszanki naturalnych surowców mineralnych, takich jak piasek czy kruszywo, które mogą różnić się od siebie kolorem. Co za tym idzie ten sam model kostki brukowej może się różnić od siebie kolorem na poszczególnych paletach. Ważne jest, więc, aby korzystać jednocześnie z materiały wybieranego z różnych palet, uchroni to nas przed niechcianym efektem „plam”.
Kolejnym ważnym aspektem, przy układaniu kostki brukowej, jest zachowanie 3 mm odstępów pomiędzy kostkami. Dlaczego? Kostka ułożona „na styk” jest mniej odporna za zmiany kształtu spowodowane różnicami temperatur czy obciążeniem zewnętrznym. Przez napór wywierany na kostkę może ona pękać i łatwiej ulegać uszkodzeniu, i zniekształceniu.

 

Odprowadzenie wody opadowej z powierzchni

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o zachowaniu ok. 3% spadku w kierunku na zewnątrz posesji. Pominięcie, bądź błędne przeprowadzenie tego zabiegu, np. poprowadzenie spadu w stronę domu, może powodować gromadzenie się wody, a z czasem gnicie fundamentów.