Jak zadbać o podjazd i chodnik gdy temperatura spada

Paź 3, 2019 | Aktualności

Nastała jesień a z nią deszcze, słota i… spadające liście. Oznacza to, że wyłożone kostką brukową czy też betonowe podjazdy i chodniki otaczające nasz dom wymagać będą dodatkowej uwagi.

 

Po pierwsze- impregnacja

Warto sprawdzić czy betonowe drogi na naszej posesji są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i brudem. Jak to zrobić? Wystarczy wylać trochę wody na powierzchnie drogi i zaczekać. Jeśli woda pozostanie na powierzchni to znak, że kostka jest dobrze zabezpieczona, jednak jeśli woda wchłonie się w nią, pozostawiając mokrą plamę to znak, że nadszedł czas na ponowną impregnację.

Jak to zrobić? W pierwszej kolejności powierzchnię betonu musimy oczyścić, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Następnie pokryć ją przy pomocy odpowiedniego impregnatu, który zabezpieczy ją przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zabrudzeniami.

 

Po drugie- liście

Spadające liście pięknie wyglądają na zdjęciach, ale mogą pozostawić po sobie nieprzyjemną niespodziankę w postaci plam. Konieczne jest więc regularne usuwanie ich z powierzchni brukowanych czy cementowych, za pomocą miotły albo specjalnej dmuchawy do liści.

 

Po trzecie- nie zapomnijmy o odśnieżaniu

Obowiązkiem każdego właściciela posesji jest odśnieżanie terenu wokół domu, szczególnie ścieżki prowadzącej do drzwi i chodników przed domem. Czynność niby banalna, a jednak warto poświęcić jej chwilę zastanowienia i wybrać odpowiednią łopatę- gumową albo plastikową. O ile metalowa łopata może wydawać się lepszym zakupem, ze względu na trwałość to może uszkodzić i wyszczerbić kostkę brukową czy betonowe płyty, z których ułożone są ścieżki i podjazdy.

 

Po czwarte- piasek zamiast soli

W okresie zimowym drogi i chodniki często sypie się chlorkiem sodu, a więc dobrze znaną nam solą kuchenną, która dobrze radzi sobie z ubitym śniegiem czy lodem. I owszem, ma swoje zalety, ale i wady. Przede wszystkim reaguje z cementem i mieszankami kruszyw, z których powstaje kostka brukowa, uszkadzając je. Dodatkowo źle działa na buty przechodniów, błotniki w samochodach, a także na glebę.
Warto więc rozważyć wymianę worka z solą na worek z piaskiem, który może i śniegu nie roztopi, ale spowoduje mniej szkód od soli.