Jak wybudować drogę dojazdową

Kwi 18, 2019 | Aktualności

Masz już piękny dom, ogród zaczyna kwitnąć, ale dziury w drodze prowadzącej w głąb posesji doprowadzają cię do szału? Czy może droga prowadząca do szosy sprawia, że codziennie martwisz się o podwozie? Doskonałym rozwiązaniem będzie droga dojazdowa utwardzona kruszywem. Jest to tańsze i łatwiejsze w wykonaniu rozwiązanie, porównując je do np. drogi asfaltowej.

Brak pozwolenia

Ogromną zaletą dróg utwardzanych jest to, iż nie wymagają one specjalnego pozwolenia na budowę*. Tak długo, jak działamy zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i nie pogarszamy stanu środowiska, nie powinniśmy się niczym martwić.

Warto jednak skonsultować ewentualną budowę z odpowiednim organem administracyjnym w urzędzie miasta lub gminy, zajmie to niewiele czasu a może nas uchronić przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

 

Jak właściwie wygląda budowa drogi utwardzonej kruszywem

Zaczynamy oczywiście od wyznaczenia terenu budowy, czyli podjazdu. Następnie z podłoża zostaje usunięty humus i inne materiały sypkie utrudniające budowę. Możemy budować według jednej z dwóch szkół. Pierwszy sposób to wysypanie i utwardzenie dna piaskiem, a następnie wyłożenie go geowłókniną lub siatką z tworzywa. Wyłożenie dna siatką z tworzywa sprawdza się lepiej w wypadku terenów mniej stabilnych, np.: terenów podmokłych. Kolejno, na podkład z geowłókniny bądź siatki, sypiemy warstwę kruszywa o frakcji 0-63. Grubość tej warstwy uzależniona jest od głębokości koryta i przewidywanego nacisku wywieranego na drogę w trakcie eksploatacji. Przedostatnim krokiem budowy jest usypanie wierzchniej warstwy kruszywa, zwykle jest to kruszywo frakcji 0,0-31 jednak w zależności od życzenia klienta może się ono zmienić na inne kruszywo nawierzchniowe.

Nareszcie dotarliśmy do samego końca naszej inwestycji, to czas na ostatnie szlify, posprzątanie posesji i zdanie jej do użytku.

 

Dlaczego akurat droga utwardzana

Bezapelacyjnie drogi utwardzane kruszywem cenowo wygrywają z drogami brukowanymi czy asfaltowymi. Jeśli więc nie chcemy inwestować w podjazd do domu dużych pieniędzy, a nadal zależy nam na funkcjonalności, jest to doskonałe rozwiązanie. Co więcej, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przeciwieństwie do dróg asfaltowych, droga utwardzana nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę.

Na naszą korzyść gra też czas- wykonanie drogi utwardzonej kruszywem zajmuje względnie mało czasu, nie musimy do tego doliczać transportu materiałów, gdyż firma, która podejmie się wykonania takiej usługi, powinna zapewnić wszystkie potrzebne do budowy środki.

Tak samo, jak w przypadku każdego rodzaju drogi i tutaj musimy liczyć się z negatywnymi skutkami eksploatacji oraz ewentualną koniecznością uzupełnienia kruszywa.

*Prawo budowlane, art. 29, pkt. 2