Rodzaje kruszyw

kw. 18, 2019 | Aktualności

Roboty ziemię są podstawą każdej inwestycji budowlanej, niezależnie od tego, czy budujemy dom, czy drogę, czy chcemy poprawić wygląd ogrodu. To nic innego jak przygotowanie gruntu pod budowę. Są pierwszym, niezwykle ważnym etapem budowy.

Piasek

Ma bardzo szerokie zastosowanie. Stosuję się go do tynkowania, murowania, wylewek, jako podsypkę do układania nawierzchni oraz jako składnik chudego betonu, betonów konstrukcyjnych i mas bitumicznych. Nie zapominajmy, oczywiście, o jego bardzo popularnym zastosowaniu, jako wypełnienia piaskownic.  

Pospółka

Dzięki wysokiemu współczynnikowi zagęszczania, dużej nośności oraz odpowiednich właściwościach mechanicznych i filtracyjnych znalazła szerokie zastosowanie w budownictwie, oraz drogownictwie. W drogownictwie wykorzystywana jest przy budowie i w remontach dróg gruntowych, leśnych, i polnych, w budowie nasypów drogowych oraz autostrad. Z kolei w budownictwie pospółki używa się jako podbudowę pod fundamenty, przy wymianie podłoża oraz przy budowie oczyszczalni ścieków. Pospółka jest również popularnym składnikiem betonów, wylewek oraz prefabrykatów budowlanych.  

Żwir

W budownictwie wykorzystywany jest najczęściej żwir o frakcjach od 2 do 63, i w zależności od niej ma różne zastosowania. Żwir o niższej frakcji, od 2 do 8 mm, wykorzystywany jest najczęściej do produkcji cienkich i średnich wylewek betonowych. Z racji na to, że żwir nisko frakcyjny jest kolorowy, doskonale nadaje się do tworzenia ścieżek przydomowych oraz wysypywania elementów dekoracyjnych. Żwir średniej frakcji, 8 do 16 mm, doskonale nadaje się do wyrobu wylewek średnich i grubych, wykorzystywanych przy budowie fundamentów budynków, schodów oraz stropów. Równie chętnie wykorzystywany jest jako żwir ogrodowy. Żwir wysoko frakcyjny, od 16 m wzwyż, znalazł zastosowanie przy melioracjach ogrodów oraz terenów przydomowych, przy wykonaniu dekoracji ogrodów oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.  

Tłuczeń (szuter)

Jest jednym z najchętniej wykorzystywanych kruszyw. Powstaje w wyniku mechanicznego rozdrobnienia litej skały i ma formę ostrych bryłek. Tłuczeń używany jest najczęściej do budowy i remontów wszelkich rodzajów dróg, utwardzenia parkingów, placów czy podjazdów oraz przy wzmacnianiu korpusów dróg, i nasypów. Świetnie nadaje się do stabilizacji gruntów podmokłych i glinianych. Równie chętnie wykorzystywany do wykonania różnego rodzaju melioracji terenu. Z racji na swój wygląd, tłuczeń, stosowany jest jako element dekoracyjny w ogrodach i kwietnikach.  

Grys

Podobnie jak kruszywo najczęściej pozyskiwany w wyniku mechanicznego rozdrabniania skał. W drogownictwie znalazł swoje zastosowanie jako składnik betonów i mieszanek asfaltowych. Ze względu na swój wygląd (drobne, różnokolorowe bryłki) bardzo chętnie wykorzystywany jest w aranżacji ogrodów i ozdobnych elementach krajobrazu. Stosowany jako do budowy alejek oraz opasek dookoła budynków, do uzupełniania rabatek czy dna oczek wodnych.